Tíha vesmíru

27. dubna 2018 v 21:43 | Miri |  Recenze knih
Žánr: Dívčí romány, young adults
Autor: Jennifer Niven
Postavy: Libby Stroutová, Jack Masselin
Ve stručnosti: Libby je nechvalně známá jako ,,nejtlustší teenagerka Ameriky". Poté, co ji zemřela matka, když jí bylo 9 zaháněla svoji ztrátu blízké osoby jídlem. Dospělo to až k tomu, že se nemohla hnout z postele, a tak ji přivolaní hasiči museli doslova a do písmene vybourat z jejího vlastního domu.

Pomocí svého otce a diet Libby zhubla a nyní je jí 17 let. Poprvé od smrti své matky jde do školy, protože do té doby se jí dostávalo domácího vzdělávání. Začíná třetí ročník na Van Burenově střední.
Zde se setkává s Jackem Masselinem. Na první pohled je to oblíbený kluk, který chodí s nejkrásnější holkou ze školy a má spoustu kamarádů. Ale na druhý pohled? Jack trpí vzácnou poruchou zvanou prosopagnosie - nerozeznávání obličejů. Nepozná ani své nejbližší. Dívá se na Vás, vidí, jakou barvu mají Vaše oči, jestli máte kulatý nebo hrbolatý nos. Ale jakmile se otočí k Vám zády a znovu čelem k Vám, tak jste cizí. Nepozná Vás. O této poruše se Jack svěří pouze Libby. Dokáže mu Libby pomoci?
Počet stran: 408 (Nenechte se zmást, čte se rychle)
Můj názor: Osobně nejsem moc na romány, ale tato knížka mě opravdu zaujala a neměla jsem pokoj, dokud jsem ji nedočetla. Jelikož se pohybujeme na střední škole, vyskytuje se tu hodně sprostých slov a také myšlení ohledně zvýšení sebedůvěry. I když Libby nemá dokonalou postavu, nestydí se nosit věci, ve kterých si připadá skvěle. Ke konci knihy si dokonce vezme fialové bikiny a na letácích, které sepsala prohlašuje ,,Někdo tě chce."
Úryvek:
,,Nikdo tě nechce."
Tohle mi nedávno někdo anonymně poslal. Zajímalo by mě, co za člověka si myslí, že je v pořádku říct jinému člověku něco takového. Přemýšlejte o tom.
,,Nikdo tě nechce."
Vždyť je to ta nejodpornější věc, jakou lze někomu říct. Ten někdo chtěl nejspíš říct: ,,Jsi tlustá a mně to přijde nechutný." Tak proč to tak neříct?
Nemůžete přece vědět, jestli mě někdo má, nebo nemá rád.
Protože víte co? Má.
Věřte nebo ne, já mám ve skutečnosti rodinu, která mě miluje a taky mám kamarády. Dokonce jsem se líbala s klukama. A sex jsem zatím neměla jen proto, že na to ještě nejsem připravená. Ne proto, že by mě nikdo nechtěl. Protože, milá zlatá osobo, cos napsala ten dopis, zatímco ty jsi nízká a nenávistná, já jsem naprosto a totálně okouzlující. Mám dobrou povahu a výborný mozek, jsem silná a dobře běhám. Jsem odolná. Jsem ohromná. Něco v životě dokáže, protože si věřím. Sice ještě nevím, co přesně to bude, ale to jen proto, že si nekladu meze. Můžeš říct to samé?
Život je příliš krátký na to, abychom ho trávili souzením ostatních. Není na tobě, abys ostatním říkal nebo říkala co cítí nebo kdo jsou. Proč ten čas radši nevěnuješ sobě? Sice tě neznám, ale můžu ti zaručit, že máš na čem pracovat. Možná máš fajn tělo a dokonalou tvářičku, ale vsadím se, že tě uvnitř svírá nejistota, která by ti určitě zabránila udělat něco podobného, jalo jsem udělala já, když jsem se promenovala přede všemi jen ve fialových bikinách.
A co se týče vás ostatních, zapamatujte si tohle: NĚKDO VÁS CHCE. Ať jste velcí, malí, vysocí, prťaví, pěkní, obyčejní, přátelští, plaší. Nenechte nikoho, aby vám tvrdil opak, dokonce ani sami sebe ne.
Hlavně ne sami sebe.
Hlavně ne sami sebe
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Worldisfullofbooks Worldisfullofbooks | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 21:34 | Reagovat

Tuhle knihu jsem přečetla teprve nedávno. Nějak jsem se k ní nemohla propracovat, ale nakonec se mi to přece jen povedlo. A nelituju toho. Je v ní spousta důležitých myšlenek, co by si měl každý zapamatovat. Osobně mi ale přišlo, že se v příběhu nic moc neděje, nemělo to žádný zvrat. I tak mi se mi ale zdá o něco lepší než Všechny malé zázraky od stejně autorky. Jinak, hodně štěstí při psaní dalších recenzí. :)

2 megumi-sakamaki megumi-sakamaki | Web | 2. května 2018 v 14:31 | Reagovat

To si možná přečtu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama